ZELENA ČISTKA 2017.

Autor: Kristina Filipović, 24. 4. 2017.

"Cilj Zelene čistke je podići svijest građana Hrvatske, posebice mladih, o njihovoj ulozi u stvaranju i načinu odlaganja otpada te važnosti očuvanja okoliša. Djeca i mladi su budući nosioci društva te ih treba motivirati da preuzmu inicijativu i brigu za okoliš jer je ista presudna za kvalitetan i zdrav život."

Zelenu i Plavu čistku ove smo godine obilježili sudjelovanjem u nekoliko akcija:

1. Svjetski dan očuvanja energije (5.3.) obilježili smo 6.3. na satu fizike. Učenici su istražili i usporedili različite vrste energenata, žarulja, i načina uštede energije u kućanstvima. Rezultate su usporedili s kućnim godišnjim obračunom struje te razmislili o mjerama za uštedu.

1. Dan šuma 21.3. obilježili smo odlaskom u obližnju šumu gdje učenici 2. razreda provode projekt Moje stablo. Istražili smo kako se stablo mijenja promjenom godišnjeg doba te smo prikupili podatke o životinjicama, kukcima i plodovima koje smo pronašli u njegovoj bližoj okolini

1. Svjetski dan voda obilježen je 22.3. na satovima geografije. Učenici 8. razreda  provjerili su znanje o vodama rješavajući  on - line kviz (Kahoot), dok su učenici 5. razreda ponovili gradivo o rijekama izradivši maketu od izvora do ušća rijeke koristeći reciklirani materijal.

1. Dan akcije protiv prometa/Pješice u školu bila nam je omiljena aktivnost. Na šetnju do škole smo pozvali i roditelje, bake i djedove, susjede te sve ostale zainteresirane. Zahvaljujemo svim sudionicima na potpori zdravom načinu življenja, a svakako i na osvježenjima koja su nam pripremili!

1. Zelena čistka – čišćenje i uređivanja okoliša škole

Učenici nastoje održati školski okoliš čistim,  no nekako uvijek u okoliš zaluta nešto čemu ondje nije mjesto. Zajedničkim snagama učenika i djelatnika škole očistili smo školsko dvorište i prikupili 8 kg smeća.

Oplijevili smo cvjetnjake i riješili se korova. Biljni otpad odložili smo na kompost. Školsko dvorište zablistalo je punim sjajem.

1. Naš mali vrt - Učenici 1., 3. i 7. razreda su uredili svoje male školske vrtove. Jedni su popravili već postojeće vrtne gredice dok su drugi posadili i posijali nove biljke o kojima se i dalje brinu te prate njihov rast.

« Ožujak 2024 »

Ukupno: 201749