POSJET SISKU

Autor: Svjetlana Tufeković, 9. 11. 2023.

Dana, 7. studenog, učenici nižih razreda u pratnji učiteljica i vjeroučitelja posjetili su Sisak.

Godišnjim planom i programom i Šk. kurikulumom zaplaniran je obilazak starih obrta i zanata pa su učenici prvo posjetili Postolarsku radionicu Željka Vrđuke koji je posao učio od svog oca i nastavio obiteljsku tradiciju. Bavi se popravljanjem cipela, torbi, kišobrana, a u poslu mu pomaže supruga Dragica.

Posjetili su i urarsku radionicu Franić gdje im je urarski zanat i radnju predstavio Bruno Franić čiji obrt ima obiteljsku tradiciju od 1954. godine. Bave se popravcima svih vrsta satova od starih ručnih, mehaničkih preko zidnih pa do satova na baterije.

Učenici su posjetili  cvjećarnicu i poklon galeriju Nera gdje su se upoznali s poslom cvjećara  u čijem poslu uz volju je jako bitna i kreativnost.

Zahvaljujemo se našim domaćinima na odvojenom vremenu i prijemu. Možda baš među našim učenicima bude jedan od budućih majstora ovih zanata.

Vrijeme provedeno u Sisku učenici su iskoristili za šetnju sisačkom šetnicom u čemu ih nije omela ni dosadna kiša. Potom su sudjelovali u radionici u Gradskom muzeju Sisak gdje ih je u izradi tradicionalne šiklje (origami tehnika) vodio Marijan Bogatić.

« Svibanj 2024 »

Ukupno: 203763