MEĐUNARODNI DAN PLANINA

Autor: Kristina Filipović, 11. 12. 2013.

Danas je Međunarodni dan planina. Za njegovo obilježavanje, prema dogovoru na Vijeću učenika, bio je zadužen treći razred. Udruživši snage sa svojom učiteljicom, učenicima razredne nastave pokazali su što su osmislili.

Izradili su plakate prema kojima su nas upoznali sa planinama u Hrvatskoj, zaštićenim i ugroženim biljnim i životinjskim svijetom na njima, rijekama koje izviru iz njih, a pokazali su nam i koja je osnovna planinarska oprema.

Osnovna planinarska oprema:

- planinarski ruksak

- kaciga

- penjački pojas

- užad koja čuva planinara koja  čuva da ne padne sa stijene

- hodački štapovi

- lampa

- gamešne koje ga štite od vode i snijega

Planine su sva uzvišenja na Zemljinoj površini viša od 1000 m. Najviša hrvatska planina je Dinara i njen vrh Sinjal (1831 m), a najduža Velebit s najvišim vrhom Vaganskim vrhom.

Planine nas snabdijevaju velikom količinom svježe i čiste vode. Mnoge su prekrivene šumom, a od šuma dobivamo kisik važan za disanje. Na njima žive mnoge biljke i životinje, a zbog nepažnje čovjeka, mnoge od njih su i ugrožene.

Naše nas planine mame svojom ljepotom i zovu da ih dođemo posjetiti. Boravak na planini je zdrav zbog čistog planinskog zraka. Po njima možemo šetati, planinariti, biciklirati, letjeti zmajevima iznad njih, ploviti njenim jezerima ili rijekama ili tek slušati planinske zvukove.

UPAMTITE: Posjećujemo planine jer nam čuvaju zdravlje dok se njima krećemo i udišemo svježi zrak. Uživamo u njihovoj ljepoti, ali čuvajmo njihov biljni i životinjski svijet. U planini često čujemo poruku: „Kad planinar napusti planinu, iza sebe smije ostaviti samo tragove u snijegu.“ Što to znači?

« Ožujak 2024 »

Ukupno: 201718