MEĐUŠKOLSKO NATJECANJE U IZRICANJU DECIMALA BROJA PI

Autor: Kristina Filipović, 14. 3. 2018.

14. ožujka  je u svijetu poznat kao Svjetski dan broja PI.  Na zanimljiv način obilježio se i ove godine u u OŠ Katarina Zrinska Mečenčani, u maloj školi velikoga srca i velikih potencijala.

Natjecanju su pristupili učenici iz 3 škole: OŠ Davorina Trstenjaka Hrvatska Kostajnica, OŠ Sunja  i  OŠ Katarina Zrinska Mečenčani.

O ovom natjecanju također možete pročitati i iz medija klikom na sljedeću poveznicu

PI   je matematička konstanta, danas široko primjenjivana u matematici i fizici koja se bilježi malim grčkim slovom π.  PI je iracionalan broj i ima beskonačno mnogo decimala. Nemoguće je utvrditi pravilo po kojem se znamenke redaju i samim time predstavlja veliki izazov u zapamćivanju istih.

Treću  godinu za redom u našoj smo školi organizirali  Međuškolsko natjecanje u izricanju decimala broja PI.

Cilj samog natjecanja  je promicanje dobre suradnje između  škola našeg okružja i približavanje matematike i prirodnih znanosti učenicima koji nisu nužno uspješni matematičari.

Naše je iskustvo pokazalo veliku zainteresiranost za ovakvu vrstu natjecanja, a i sama   (ne)uspješnost u svladavanju gradiva matematike  nije predstavljala prepreku za sudjelovanje.

Natjecanju je  pristupilo 8 najboljih  učenika  u izricanju decimala broja PI  iz  3 okolne škole: OŠ Davorina Trstenjaka Hrvatska Kostajnica, OŠ Sunja  i  OŠ Katarina Zrinska Mečenčani.

Najbolji  rezultat postigli su :

1. Zdenko Marić ,7.r.         482  decimale, OŠ Katarina Zrinska Mečenčani

2. Anto  Ivić, 7.r.                307  decimale, OŠ Katarina Zrinska Mečenčani

3. Antonela  Lukšić, 7.r.     270 decimala, OŠ Sunja .

Na osobito zadovoljstvo svih sudionika,  dogovoreno je i sljedeće natjecanje iduće  godine.

Posebna pohvalu zaslužuje naš Zdenko koji je u samo 2 dana rezultat popravio za 50 znamenaka!

Ivana Anđić, učiteljica matematike

« Ožujak 2024 »