POSJET VUKOVARU 2019.

Autor: Kristina Filipović, 15. 2. 2019.

11. i 12. veljače 2019. učenici osmog razreda naše škole posjetili su Memorijalni centar Vukovar i obišli spomen obilježja u Vukovaru gradu heroju.

Još uvijek smo svi pod jakim dojmovima ujedno i ponosni jer smo posjetili grad heroj Vukovar koji je u nama probudio veliku ljubav prema domovini i istinski ponos i zahvalnost za žrtvu koju su podnijeli za slobodu naše Hrvatske.

Učenici su obišli rekonstruirani dio vukovarske bolnice u kojemu je prikazano stanje u vukovarskoj ratnoj bolnici tijekom Domovinskog rata.

Koliko li je samo ranjenih civila i vojnika kroz nju prošlo? Na ulazu se još uvijek nalazi kirurški stol na kojem su se pokušavali spasiti brojni životi u nedostatku osnovnih sanitarnih uvjeta. Na pločicama u hodniku nalazi se kronologija svih događanja napisana po sjećanju jer dokumentacija još uvijek nije vraćena. Na stropu se nalazi rupa koju je načinila bomba teška 250 kg koja je probila pet katova bolnice i pala među noge pacijentu  koji je ostao neozlijeđen. Nasreću, nikada se nije aktivirala.

Hodajući podrumskim prostorom  u kojemu su tada  bile bolničke sobe, vrijeme kao da je stalo, na brojnim krevetima leže lutke, kao nekada pacijenti, a oko njih liječnici i medicinske sestre...

Jedini zvuk koji se unutra može čuti glas je koji iščitava imena žrtava. Prizor je to pred kojim se i oni najčvršći slamaju.

Ovčara, mjesto gdje su nakon pada Vukovara posljednje trenutke svog života proveli ranjenici iz vukovarske bolnice, prije nego su odvedeni na obližnju njivu, gdje su ubijeni. Ubijeno je 261 civila i vojnika koji su, kao pacijenti Vukovarske bolnice, odvedeni u hangar – logor, a potom smaknuti u divljini. Među žrtvama bio je i novinar Siniša Glavašević. U hangaru, gdje su svi ti ljudi proveli posljednje trenutke svoga života, nitko ne može ostati ravnodušan. Na podu su ostale čahure metaka kojima su ubijeni ovi nedužni i ispaćeni ljudi. Na zidovima su njihove slike koje se, poput zvijezda, polako pale i gase podsjećajući nas da i dalje žive u našim životima. Na sredini prostorije, u podu, konstruiran je vrtlog, „spirala smrti“ koja se polako okreće. Na njoj su ispisana imena nastradalih junaka, a na dnu je svijeća koja simbolizira svjetlo prema kojem putuju njihove duše. Na stropu, kao na tamnom nebu, nalazi se 261 zvjezdica, po jedna od njih sjaji za svakog ubijenog.

Spomenik na Ovčari, crni obelisk s križem i ranjenom golubicom bez glave, inače simbolom svih masovnih grobnica u Hrvatskoj.

Obišli smo i Trpinjsku cestu, groblje čak 122 tenka, spomenik vukovarskom heroju Blagi Zadri, kojeg sačinjavaju njegovo poprsje i tenk tzv. JNA.

Memorijalno groblje žrtava iz Domovinskog rata nijemi je svjedok stravičnog zločina na kojemu se nalazi 938 bijelih križeva i isto toliko grobova žrtava ekshumiranih upravo na ovom mjestu. Centralni spomenik koji nosi naziv Zračni križ simbolizira uskrsnuće, a plamen u sredini vječnu vatru, simbol vječnog života. Tu su pokopane cijele generacije, mladost Vukovara i svih krajeva Hrvatske stoga što je najmlađa ekshumirana žrtva bila beba stara svega šest mjeseci.

Tekst i fotografije: Aleksandara Valjevac Šaban

Ukupno: 202611